Pecky a jadérka
Pecky a jadérka většina z nás vyplivuje. Některé z nich jsou přitom vitamínovými bombami, zatímco jiné mohou být až toxické:
Některé plody obsahují tak výživná semena, že mohou být skvělou svačinou sama o sobě. Typickým příkladem jsou dýně. Její semena jsou vynikajícím zdrojem aminokyselin a minerálů. Také jediná dužina se semínky z granátového jablka obsahuje polovinu denní dávky vitaminu C a cenné antioxidanty. Černé pecky z melounu obsahují železo, zinek a proteiny. Pecky v citrusech ukrývají limonoidy, které mají protizánětlivé účinky. Pecky z hroznového vína jsou silné antioxidanty. Zrna neboli pecky kakaovníku si vychutnáme nejčastěji. Zpracovávají se do podoby prášku a následně čokolády. Příznivě působí na srdce a cévy a snižují krevní tlak. Semínka v papáje obsahují enzym papain, který prospívá trávení a používá se v preparátech na hubnutí.
Na vlastní nebezpečí:
Broskve. meruňky, třešně, jablka a hrušky jezte bez jader. Obsahují amygdalin - látku, která je neškodná, pokud zůstává uvnitř pecky. Pokud pecka zvlhne nebo praskne, amygdalin se může přeměnit na jed kyanid, který ve větších dávkách dokáže vyvolat srdeční záchvat. množství amygdalinu v jablečných a hruškových jádrech je ale malé a sníst několik jadérek nikomu neuškodí. Mandle obsahují také amygdalin. Ale ty, které běžně najdeme v obchodech, jsou sladké, a tudíž bezpečné. Amygdalin je obsažen především v hořkých mandlích. Také kešu oříšky jsou ve skutečnosti pecka a přiměřené konzumaci neškodí. pouze pacienti se žlučníkovými potížemi a onemocněním ledvin by měli jejich příjem omezit.
(z babiččiny kuchyně)