Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povídání o lese a stromech

27. 6. 2009

 LES a zeleň mají nesmírný význam pro život lidí i zvířat. Především ozdravují vzduch tím, že jej obohacují kyslíkem a odnímají kysličník uhličitý. Les usměrňuje pohyby vzduchu, zbavuje jej prašných částic i jedovatých škodlivin a baktérií. Ovlivňuje i teplotu vzduchu tím, že ji v létě snižuje a v zimě zvyšuje. Nesmírně důležitou roli hraje v regulování vlhkosti. Tak např. jediná bříza vypaří od jara do podzimu až 70 hl vody, některé stromy i víc. Les snižuje i hlučnost

BOROVICE  - jen v Evropě je 110 druhů, u nás je to zejména borovice lesní. Dosahuje výše až 45 metrů. Dřevo má velmi měkké, používá se ve stavebnictví, nábytkářství  a k výrobě terpentýnu.

BŘÍZA  - má bělokorý kmen a  drobné lístky. Je velmi odolná i v drsném prostředí. Její dřevo dobře hoří, kůra je vhodná na podpal.

BUK -   se vyznačuje bělošedou kůrou, která vydrží hladká až do pozdního stáří stromu. Patří k našim nejlepším listnatým stromům. Dřevo je výborné na truhlářské práce.

DUB  - dosahuje  stáří i přes 1.000 let a vyrůstá až do 40- ti metrové výše. Dřevo má velmi tvrdé, výhodné na výrobu nábytku a sudů. Žaludy  jsou výbornou potravou pro lesní zvěř.

HABR - má ze všech našich stromů nejtvrdší dřevo, které se používá k výrobě topůrek k sekerkám. Na podzim shazuje malé oříšky v obalu.

JASAN  -   roste divoce na stráních, nebo se pěstuje jako okrasný strom. Má dlouhé listy a jeho plody rostou v převislých latách.

JEDLE - má jehlancovitou korunu, dvouřadé jehlice, šišky jsou rovné, ještě na větvích rozpukají. Má cenné dřevo.

JILM   - drobné  květy rozkvétají ve svazečcích velmi brzo zjara ještě před rašením listů. Má pružné ohebné dřevo.

LÍPA - v květu vydává omamnou vůni. Květy se trhají a suší, je léčivou rostlinou hlavně v podobě čaje. Roste velmi pomalu. Vzrostlá lípa je stará 100 až 150 let.

MODŘÍN - má kuželovitou korunu, jemné jehličí na zimu opadává. Je důležitý v horských lesích. Často se pěstuje pro cenné dřevo s červeným jádrem.

OLŠE - roste obvykle podél vodních toků, má hnědošedou rozpraskanou kůru. Kvete brzo na jaře, má dlouhé jehnědy a na stromě zůstávají dřevnaté šištičky.

OSIKA - má okrouhlé zubaté listy, které se chvějí i za bezvětří. Známé lidové rčení srovnává: " třese se jak osika." Kůra je zelenošedá, jehnědy převislé a silné. Dřevo má měkké.

SMRK   - je statný strom s jehlancovitou korunou vysoký až 60 metrů. Patří k nejrozšířenějším a nejcennějším stromům. Poskytuje měkké bílé nebo nažloutlé dřevo, jež se používá ve stavebnictví, v nábytkářským účelům, k výrobě hudebních nástrojů.

TOPOL - je charakteristický vysokým vzrůstem a štíhlou korunou, roste velmi rychle. Vysazuje se jako ochrana před větry. Dřevo má měkké a málo trvanlivé.

VRBA   - se vyskytuje jako strom i jako keř, často u vody. Je charakteristická dlouhými větvemi. Z mnoha druhů je nejznámější jíva, jejíž hustě huňaté jehnědy jsou známé kočičky.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lesní zvířátka

(Helena Strnadová, 15. 4. 2010 19:43)

Ahoj hannah,ráda se s tebou rozdělím o život lesních zvířátek,určitě slibuju,že se do toho pustím co nejdřív a díky za zájem,moc jsi mě potěšila,možná,že když prolistuješ moje stránky,určitě narazíš i na právě ta lesní zvířátka,měj se krásně a svůj slib určitě splním...

les

(hannah, 15. 4. 2010 16:40)

Co takhle přidat lesní zvířata.