Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umí rostliny opravdu něco cítit

25. 8. 2009

imagesb.jpg  Mluvíte na své květiny, často je hladíte a dotýkáte se jich ? To je dobře. I rostliny dovedou cítit, slyšet, čichat a vidět              . 

 CÍTÍ VAŠE DOTEKY -  rostliny nemají nervový systé, jaký najdeme uzvířat a lidí. Přesto vnímají doteky, zvuky nebo světlo. "Mají v organizmu vodivé dráhy, kterými se z listů až do kořenů šíří elektrofiziologické signály. Jejich přenos je sice tisíckrát pomalejší, ale stejně spolehlivý jako přenos zpráv prostřednicrvím nervů

SLYŠÍ BEZ UŠÍ - rostliny vnější vjemy nejen cítí, ale i na ně dokonce aktivně reagují. Jejich klíčky kořínků se natáčení za zdrojem zvuku a navíc při vyšších zvukových frekvencích rychleji rostou. Nemají žádný orgán sluchu, ale na molekulární úrovni mají pravděpodobně velmi podobné vybavení, které jim umožňuje vnímat určité frekvence a orientovat se podle nich. Pokud dokážou rozeznat také různé výšky zvuku, nedá se vyloučit, že rozpoznají přátelský tón zvuku.

KOMUNIKUJÍ S SEBOU - víme, že si pod zemí svými kořeny skutečně vyměňují zprávy. Za tím účelem vylučují rostliny prostřednictvím kořenů do půdy složité chemické látky, které jsou rozpustné ve vodě. Když se tyto přenašeče dostanou ke kořenů dalších rostlin žijících v blízkosti, ty na zprávu reagují. Takto například stromy zjišťují, zda výhonek v jejich blízkosti je jejich příbuzný nebo patří k jinému druhu.

NAVZÁJEM SE VARUJÍ - podobnou techniku "chemické komunikace" rostliny využívají, když se chtějí vzájemně varovat před nebezpečím. Například jsou-li okusovány, strom zvyšuje ve svých listech produkci smrtící látky.  Jejich vůně pak varuje sousední stromy před žravými nepřáteli. aby i ony mohly včas zvýšit produkci jedu a ubránit tak své listy před škodami.

 
 

 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červenec / 2020 >>