Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvířata v zimě

14. 5. 2009
Vážení přátelé, ráda bych vás poprosila, abyste v těchto dnech krutých mrazů mysleli i na ostatní živé tvory. Na zatoulané psy, které můžete nahlásit na příslušném OÚ, ve městech Městské policii nebo Odchytové službě, případně odvézt do nejbližšíhu útulku. Na kočky, které "lufťáci" nechají u svých chalup a odjedou. Prosíme i za ně, buďte hodní a nakrmte i je, jsou vděčné za jakékoliv zbytky, ani nemluvím o nákupu granulí za pár korun.
A samozřejmostí by měla být i pomoc všem ptákům, kteří se zdržují blízko vašich domovů. Především několik druhů sýkorek, červenky, pěnkavy, dlaskové i strakapoudi a dokonce i sojky z blízkého lesa. Stačí krmítko zhotovené z pár prkýnek a nasypat jim třeba slunečnici, zbytky rozpůlených vlašských ořechů od vánoc, lojové kuličky za pár korun, nebo v masně zakoupením loje nebo plstního sádla ne víc než kolem 10-ti korun a zavěsit je na výše položené větve stromů. A patří sem i vrabci, o kterých si lidé mylně myslí, že jsou pouhými škůdci a není jich škoda. Opak je pravdou, nejenže vymírají houfně v důsledku i těchto předsudků a dnes už jsou ohroženým druhem, ale vrabci se živí semeny trav a hmyzem, tudíž také mají své místo v přírodě. Spokojí se se vším a odmění se vám na jaře svým celodenním veselým čimčaráním."
Nesmíme zapomenout ani na kosi a kvíčaly, obojí milují jablíčka. Můžeme přibít na vyšší kůl prkénko, umístit ho tam, kam nepadá sníh, do něho zatlouci pár hřebíčků a na ně jablíčka nasadit, aby jim při zobání nepadaly dolů.
Není třeba přikrmovat ptáky celou zimu, ale hlavně při trvalých mrazech a sněhové přikrývce. Jinak si dokáží najít potravu i sami.
Už nyní, v zimě, se ptáci rozhlížejí po možnosti hnízdění, proto bychom budky měli rozvěsit včas. Připevněte je tak, aby byly opět chráněny před kočkami a proti špatnému počasí. A hlavně nepřipevňujte na budky bidýlka. Jsou možností pro predátory. Staré budky je třeba vyčistit od předešlého hnízdění. 
 
Jako zajímavost uvádíme informaci, že v Česku žije asi čtyřista druhů ptáků.
 
Nebo bychom chtěli, aby na naší planetě žili jenom my "lidé"? Děkujeme.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zvířata v zimě

(strnadová, 14. 2. 2010 9:11)

ahoj Olinko,každé zvýřátko má svůj domov nebo místo,kde žije a vychovává svá mláďata.

zviřata

(olinka surmajova, 14. 2. 2010 8:39)

zviřata maji kde bidlet???????