Med nejen pro hebké rty
Řečtí bohové vděčili MEDU za nesmrtelnost. Říkali mu ŽIVOUCÍ SLZY Boha SLUNCE nebo také SLADKÉ ZLATO.
A jak MED vzniká?
Včely ho vyrábí z nektaru kvetoucích rostlin. Sebraný nektar polykají a pak ho vypouštějí do jednotlivých buněk v plástu. Takový med ale obsahuje velké množství vody a mohl by se kazit. Včely proto nad medem sedí a křídly víří vzduch. Průvanem z něj odvádí přebytečnou vlhkost. Jazykem pak včela pozná, kdy je med dostatečně suchý. Nakonec buňku uzavře voskovým víčkem.
I egypské ženy se spoléhaly na sladké zkrášlovadlo, které je zbavilo suchých rtů - MED. Dokáže je zvlhčit a pečuje o ně díky obsahu bílkovin, minerálů a vitamínů. Jeho antibakteriální účinky pomáhají také při drobných poraněních rtů a zánětů koutků.
Dvakrát denně potřete rty tekutým, jemně rozhřátým medem a nechte 10 minut působit. Pak setřete hadříkem. Med si ze rtů neslízávejte, sliny je totiž zase vysouší.
Každý kvalitní med zkrystalizuje. Můžeme jej rozdělit podle původu na květový (nektarový) a medovicový (lesní).
Med obsahuje:
jednoduché cukry: okamžitým zdrojem energie
dextiny: mají hojivý vliv na lidskou kůži a sliznici
minerální látky: ušetříme peníze za léky
draslík: hlídá hospodaření s vodou v našem těle, brání nástupu svalových křečí, onemocnění cév, selhání srdeční činnosti, průjmu, horečnatým onemocněním
vápník a fosfor: hlídá pevnost kostí, chrupavek, zubní skloviny, úponů svalů a šlach
peroxid vodíku: brání zubnímu kazu
hořčík: udržuje optimální hladinu cholesterolu v krvi, brání nástupu kornatění tepen a vzniku arterosklerózy
železo: zajišťuje tvorbu červených krvinek
bílkoviny: vytvářejí buněčné systémy,
přírodní látky: enzymy, hormony, rostlinná barviva, silice, aromatické látky, vitamíny, flavonoidy, koloidy atd. - posilují obranyschopnost organizmu, upravují životní pochody v lidském těle