Proč si většinou nepamatujete své sny?
Ráno se probudíte, a i když víte, že se vám zdálo něco moc hezkého, už vůbec netušíte, o čem to vlastně bylo. Trápí vás, že si na své sny většinou vůbec nevzpomínáte? Sny mají různé podoby a jejich výklad není dodnes jasný ani psychologům. Přestože během nich zažijete spoustu událostí a prožijete celé romány, sny trvají jen 10 minut až půl hodiny. Spánek ovšem naruší asi 10x za noc (během 7-8 hodin spánku). Co o snech víme?
Co ovlivňuje naše snění - sen sám o sobě vzniká spoustou faktorů. Ovlivnit vás může třeba i to, jestli je vám během spánku teplo nebo zima, jestli slyšíte nějaké zvuky nebo cítíte doteky, ale i třeba představy, touhy, vzpomínky, zážitky nebo aktuální potíže, které doma řešíte. Obsah snů se také odvíjí i od vašeho věku a pohlaví. U mužů se například mnohem častěji objevují ve snu sexuální motivy a násilí.
Po ránu si vše zapište - důvod, proč se nám sny z hlavy vypaří, i když o nich víme, je ten, že ve spánku pracuje naše paměť odlišně. Obsah snů je často spojován s hlubšími vrstvami psychiky, které jsou pro vědomou část obtížně dostupné. I přesto se ale dá sny naučit pamatovat. Stačí, když si před spaním řeknete: "Jdu spát, něco se mi bude zdát a já si to chci uložit!" Během noci se vzbudíte a sen si poznamenáte. Snová paměť je totiž prchavá a sen, který si nijak nepřipomeneme, se záhy z paměti vytratí a marně po něm s odstupem času pátráte.
Usilovně vzpomínejte - i vaše neustálá snaha vzpomenout si, o čem se vám v noci zdálo, rozhodně není marné snažení. Usilovné namáhání paměti vybavit si sny také funguje! Zkuste si vzpomenout na útržek snu a soustředit se na další detaily. Často si tak můžete vybavit mnohem víc, než je obsaženo v prvotní útržkovité vzpomínce.
(Můj čas na kafíčko)