Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co možná nevíte o ADVENTU

26. 11. 2010

imagesx.jpg  SVATÁ KATEŘINA (25. listopad)

Tato svatá byla mučena na kolech pobitých hřeby. V tento den se proto dodržoval přísný zákaz práce se vším, co mělo kola. Ve všech vesnicích proto stály mlýny, povozy i kolovrátky.

imagesc.jpg  SVATÝ ONDŘEJ (30.listopad)

Je považován za ochránce nevěst, protože v den jeho svátku se praktikovaly magické úkony spojené především s vdavkami. Například se běžně lilo olovo a odlitek, který měl připomínat nářadí, pak dívce prozradil, jakého řemeslníka si vezme. Dívky také klepaly o půlnoci na kurník, když se ozval kohout, do roka se měly vdát. Pokud se ozvala slepice, sňatek byl alespoň o rok odložen Poslední snaha, jak zjistit, koho si dívka vezme za muže, bylo třesení černým bezem. Děvčata zatřepala keřem a poslouchala, odkud se ozve psí štěkot. Odkud se ozval, pak odtud pocházel nápadník.

imagesv.jpg  SVATÁ BARBORA (4. prosinec)

Byla ochránkyně horníků, vojáků i zedníků. V předvečer svátku svaté Barbory chodily dívky zahalené v dlouhých bílých šatech s rozcuchanými vlasy a pomoučeným obličejem. V jedné ruce držely metličku k potrestání zlobivých dětí, ve druhé košík se sladkostmi pro hodné děti. Dívky také řezaly větvičky třešní nebo višní, které měly do Štědrého dne vykvést a symbolizovat vdavky.

s.jpg  SVATÝ MIKULÁŠ (6.prosinec)

Dobrodinec, který údajně zachránil tři dívky před prostitucí, se oslavuje už 5.prosince. Mikuláš obchází rodiny a obdarovává děti. Tento zvyk se dodržuje dodnes.

 

imagesa.jpg  SVATÁ LUCIE (13.prosinec)

Tato nešťastnice, které sťal hlavu vlastní otec, je patronkou přadlen a na její svátek bylo zakázáno příst a drát peří. Kdysi chodila po vesnici s metličkou a dřevěným nožem a strašila. O svaté Lucii se zasela do misky pšenice, která po 10 dnech zalévání vyklíčila a na Štědrý den se podle bohatosti porostu odhadovala úrodu. Dny, které zbývaly po Lucii do vánoc se využívaly především k uklízení příbytků.

 
 

 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>